Neničte si chodidla ve špatné obuvi



Jak se v těhotenství mění chodidla, proč je tomu tak a jaké to může mít následky? Lze výběrem obuvi ovlivnit kondici chodidel a jak zvrátit již napáchané škody?

Změny v těhotenství

Chodidla těhotné ženy se mění a ovlivňují to hned dva faktory. V těhotenství obíhá v těle ženy více krve. To znamená, že stávající krevní řečiště musí odbavit větší objem tekutiny, než tomu je mimo těhotenství. Na celý kardiovaskulární systém je tak po celých 9 měsíců zvýšený nápor. Při dobrém zdravotním stavu ženy se po ukončení těhotenství vše vrátí k normálu, ale stačí relativně málo a tento jev může negativně ovlivnit celou řadu procesů v těle. Nezřídka vyústí v rozvoj křečových žil, hemoroidů a dermatologických změn. V neposlední řadě dojde k mírnému utlačení dolní duté žíly, která zapříčiní horší prokrvení dolních končetin.

Nedokonale prokrvené dolní končetiny jsou náchylnější k otokům, které v oblasti od kotníků dolů mohou mít trvalejší charakter. Chodidla pak bolí a vzniká nepříjemný pocit těžkosti a tlaku.

Druhým faktorem, který má negativní vliv na kondici chodidel, je přírůstek na váze a změna těžiště. Během těhotenství většina žen v krátké době přibere více než 10 kilogramů. Pro chodidla to je intenzivní a nárazová zátěž, se kterou se musí v krátké době vyrovnat. Často pak dochází k částečnému zborcení nožní klenby.

Následkem povolené nožní klenby a možných otoků se noha může zvětšit až o jedno velikostní číslo, a to jak do délky (klenba), tak do šířky (otok). Může se tak klidně stát, že stávající obuv vám začne být příliš malá. V neodpovídající velikosti bot nepřirozeně krčíme prsty, ulevujeme zkrouceným prstům nevědomou změnou způsobu chůze a „pracujeme“ tak na dalším poškození chodidla.

Raději nové boty?

Ano. V letních měsících není problém vejít se do pantoflí nebo sandálů, v zimních měsících mívají zase některé modely více vůle a nazujete je. Přesto upřímně zvažte, jestli vám obuv už není skutečně malá a těsná.

Po porodu se velikost nohy velmi pravděpodobně zase upraví do původní velikosti, ale i několik měsíců v obuvi menší velikosti může napáchat dost škody. Investujte do svého zdraví a raději si i na tuto krátkou těhotenskou periodu pořiďte nové boty.

Jak vybrat správně?

Vzhledem k vyššímu tlaku na vaši nožní klenbu v období těhotenství vyhledávejte ortopedickou obuv, obuv s ergonomicky tvarovanou vložkou nebo si alespoň pořiďte přenosné ortopedické vložky. Mohou vašim nohám ušetřit spoustu pozdější bolesti.

Vyberte rovněž co nejuniverzálnější design s ohledem na aktuální a nadcházející roční období. V chladných měsících nepodceňujte adekvátní zateplení.

Rehabilitace & fyzioterapie

I s povolenou nožní klenbou se náležitou rehabilitací dá ještě něco udělat, většinou se rehabilitace doporučuje až po ukončení těhotenství. Klíčem k úspěchu je správná diagnóza změn na nožní klenbě, a především cvičení. Hodiny s fyzioterapeutem je vždy nutné brát pouze jako instruktážní, nejvíce práce totiž musí odvést sám pacient dennodenním cvičením



Další tipy

Pravidelně Vám přinášíme nové rady a tipy.

Kdy vyměnit dětskou autosedačku?

Miminko si z porodnice odvezete ve skořepinové dětské autosedačce, takzvaném vajíčku. Kdy je ale čas na větší...

Číst celý článek

Jak děti připravit na Mikuláše?

Čeká vaše dítě první mikulášská nadílka, ze které už bude „něco mít“? Jak děti na Mikuláše připravit a jak instruovat...

Číst celý článek

Akné v těhotenství

Trápí vás v těhotenství akné? Jaké mohou být příčiny a jak účinně léčit stávající vřídky a předcházet novým?...

Číst celý článek

Naše tipy

Pro zobrazení nabídky akčního zboží si vyberte pobočku

Výhody Mimi klubu

Mimi klub je součástí Globus Bonus. Získejte ještě více výhod!

  • až 16 slevových kuponů 4x ročně
  • až 10% slevu na narozeninový nákup
  • až 3 kupony s 10% slevou na vína z e-shopu Vinotéka Globus a dopravu ZDARMA
  • peněžní bonusy za vaše nákupy
  • 3 karty klíčenky pro vaše rodinné příslušníky
  • slevy na odvoz objemného zboží
Registrovat se