Stanovte si pravidla s prarodičiJak nastavit pravidla s prarodiči, na čem trvat a kde řád rozvolnit? Vyhněte se zbytečným třecím plochám a mějte od začátku jasno – vy, prarodiče i samotné dítě.

Dědeček s babičkou mohou rozmazlovat

O prázdninách děti tradičně tráví více času s prarodiči. Sice to více platí v případě starších dětí, kdy oba rodiče už pracují a školky mívají omezený provoz, ale i mladší děti si chtějí prarodiče trochu užít sami pro sebe a rodiče si díky tomu mohou odpočinout nebo trávit čas spolu.

Je tu však pracně budovaný denní režim dítěte se všemi pravidly jídla, spánku, koupání a chování. Jak na to?

Na čem trvat

Spánek
Vždycky platí, že každé dítě je individualita, a tak trochu svůj režim samo ovlivňuje. Typický je spánek. Patří-li vaše dítě mezi ty, které stále spí po obědě, trvejte na tom, aby spalo po obědě i v péči prarodičů. Unavené dítě rovná se mrzuté dítě a zbytečně potom vznikají konflikty a kňourání.

Naopak, pokud dítěti vynechání spánku nevadí, řekněte prarodičům, ať ho spát nenutí. Někdy mívá snaha prarodičů udělat vše správně a „jak se má“ kontraproduktivní výsledek.

Stejně tak se pokuste instruovat prarodiče, aby respektovali dobu uspávání a ranního vstávání. Je možné, aby dítě šlo spát později, ale později znamená třeba o půl hodiny, nikoliv o dvě hodiny. U dětí do tří let by to byl opravdu velký zásah do denního cyklu.

Jídlo
Stravování malých dětí u babiček bývá častým tématem konfliktů. Nejde ani tak o snídaně, obědy a večeře, kdy se prarodiče většinou svědomitě snaží připravit výživné jídlo, karambolem jsou sladkosti.

Lízátka, bonbony, zmrzliny a čokoláda jsou nabité cukry a jsou naprosto vhodné pro děti do 3 let. Čas od času si je mohou dopřát, domluvte se proto s prarodiči na rozumném dávkování a na zachování pravidla, že sladkosti se nejí před jídlem, ale po jídle – za odměnu.

V souladu s vlastními zvyklostmi instruujte prarodiče i v pitném režimu dítěte. Sladké limonády, ale i domácí šťávy obsahují zbytečně moc cukru, vždy je lepší čistá voda. Požádejte prarodiče o rozumnou míru sladkých tekutin.

Koupání
U koupání je klíčový čas a způsob koupele. Vyžadujte dodržení času v rámci dne, ale nechte volné pole působnosti prarodičům ve způsobu. Chtějí se ve velké vaně koupat s dětmi? Nebo je budou raději sprchovat? Nechte to na nich, hlavně ať je koupání pro děti i prarodiče zábava. U dětí s dermatologickým onemocněním, typicky s atopickým ekzémem důsledně vyžadujte promazávání pokožky po koupeli.

Výchova
Prarodiče nebudou vaše děti vychovávat. Budou je rozmazlovat, budou jim odpouštět zlobení, kňourání i zbytečné manýry. Nebojujte s větrnými mlýny. Ostatně, dítě si uvědomuje, že to nejste vy, a vaše pravidla tím neboří. Dítě ví, že u prarodičů si může dovolit víc. Na druhou stranu, často to bývá tak, že u prarodičů dítě tolik nezlobí, protože hranice, které si pracně vybojovává u vás, tam neplatí a dítě tak nemá co dobývat.  

V případě velkých prohřešků dítěte si předem domluvte způsob trestu. Je pro vás přijatelné, že dítě dostane na zadek? Je pro vás přijatelný zvýšený hlas? Předem si o tom s prarodiči promluvte.

A vůbec, snažte si užít své „volno“ a babičky a dědečky nechte, ať si sami poradí. Nakonec, vychovali vás nebo vašeho partnera, tím už přece kompetence jasně prokázali.Další tipy

Pravidelně Vám přinášíme nové rady a tipy.

Doplňte v zimě vitaminy

Těhotenství je pro organismus ženy velmi náročné období, vývoj a růst miminka vyžaduje spoustu živin. Nezanedbávejte...

Číst celý článek

Kdy poprvé zkusit lyže?

Jak poznat, že je správný čas vaše dítko poprvé postavit na lyže? Kam vyrazit, jak využívat služby instruktora a jak...

Číst celý článek

Vyvezte miminko na saních

Vyrážíte na hory a rádi byste si užili nějaké zimní radovánky i s dítětem, které ještě neumí chodit? Zkuste vyjížďku...

Číst celý článek

Naše tipy

Pro zobrazení nabídky akčního zboží si vyberte pobočku

Výhody Mimi klubu

Mimi klub je součástí Globus Bonus. Získejte ještě více výhod!

  • až 16 slevových kuponů 4x ročně
  • až 10% slevu na narozeninový nákup
  • peněžní bonusy za vaše nákupy
  • 3 karty klíčenky pro vaše rodinné příslušníky
  • slevy na odvoz objemného zboží
Registrovat se