Pálení žáhy v těhotenstvíNepříjemné pálení žáhy patří mezi časté obtíže těhotných žen. Co ho způsobuje a jak se mu můžete bránit? To pro vás zjišťoval Rádce Mimi klubu.

Co je pálení žáhy?

Pálení žáhy je ve skutečnosti reflux, tedy vniknutí žaludečních tekutin zpět do jícnu. Naštěstí nemusí končit zvracením, ačkoliv ani to není v těhotenství výjimkou. Pálení žáhy má v zásadě dvě příčiny.

Ach ty hormony

Hladiny různých hormonů se v těhotenství mění a pomáhají tak připravit tělo na porod. Některé z nich mají za úkol rozvolnit v těle vazivové tkáně, aby došlo k uvolnění svalů pánevního dna a mírnému rozestoupení pánevní kosti. Kromě oblasti pánve se však rozvolní například i svěrač jícnu, proto se žaludeční šťávy snáze dostanou z žaludku nahoru do jícnu. S tímto jevem nic nenaděláte, ostatně, celý proces je pro budoucí porod žádoucí.

Druhá příčina je čistě mechanická. Rostoucí děloha utlačuje všechny orgány v dutině břišní včetně žaludku a ten se potom tlačí nahoru. Na jícnový svěrač působí vyšší tlak než jindy, což druhotně napomáhá úniku žaludečních šťáv vzhůru.

Jak minimalizovat reflux?

Pokud vás trápí časté pálení žáhy, zamyslete se, zda k němu nevědomky nepřispíváte.

 • Těsné oblečení
  Obzvlášť ke konci těhotenství vám mohou být těsné i vaše těhotenské kalhoty. Nelitujte peněz a pořiďte si ještě větší a ještě volnější model, ideálně z pružné tkaniny, který vás nebude škrtit ani v devátém měsíci těhotenství.
 • Těžké jídlo nebo velké porce
  Svíčková s knedlíky nebo podobně vydatná česká klasika mohou váš žaludek zatížit a reflux je téměř sázka na jistotu. Ale i když si dáte obědovou porci zeleninového salátu, můžete mít stejný problém. Zejména zelenina může zpočátku nadýmat a pálení žáhy uspíšit. Navíc v těhotenství má žena vyšší hladinu hormonu progesteronu, který zpomaluje trávení, takže vám může být „těžko“ déle než obvykle.
  Snažte se jíst častěji po menších porcích, minimalizujete reflux i nežádoucí nadměrný přírůstek na váze.
 • Aktivity po jídle
  Hned po snídani se chcete pustit do úklidu? Opatrně. Každé sehnutí, kdy se obsah vaší dutiny břišní ještě více zmáčkne, může způsobit nepříjemný reflux. Po jídle si dopřejte odpočinek.
 • Spánek po jídle
  Ani šlofík po jídle není dobrá volba. Ve vodorovné poloze mají žaludeční šťávy snazší cestu do jícnu. A stejně vás může nehezky potrápit i jídlo na noc.

Pomohou léky?

Ano, léčiva při nadměrném refluxu sníží kyselost, ale ne všechny volně prodejné druhy je vhodné používat v těhotenství. Dobrou službu vám udělá třeba lžička sody bikarbony rozpuštěná ve vodě. Vhodné jsou rovněž léky na bázi omeprazolu, které snižují tvorbu žaludečních kyselin a dokážou zklidnit podrážděné stěny jícnu. U omeprazolu není těhotenství kontraindikací a lze jej užívat i bez lékařského předpisu.

Pokud jsou vaše obtíže časté a masivní, raději se poraďte se svým ošetřujícím lékařem. Další tipy

Pravidelně Vám přinášíme nové rady a tipy.

Alkohol v těhotenství: opravdu ani kapka?

V pivu jsou vitaminy a červené víno podporuje krvetvorbu. O prospěšnosti alkoholu kolují hotové legendy, je skutečně...

Číst celý článek

Kolik nemocí dítěte ročně je normálních?

Zase rýma, zase kašel, zase zvýšená teplota, dítě je každou chvíli nemocné. Co je normální a co už je na posouzení...

Číst celý článek

Kdy začít dávat dětem boty? A jaké?

Měkká obuv, žádná obuv, pevná obuv, nízká, nebo až do půli lýtek? Jak se vyznat v dětských botičkách pro nechodící...

Číst celý článek

Naše tipy

Pro zobrazení nabídky akčního zboží si vyberte pobočku

Výhody Mimi klubu

Mimi klub je součástí Globus Bonus. Získejte ještě více výhod!

 • až 16 slevových kuponů 4x ročně
 • až 10% slevu na narozeninový nákup
 • až 3 kupony s 10% slevou na vína z e-shopu Vinotéka Globus a dopravu ZDARMA
 • peněžní bonusy za vaše nákupy
 • 3 karty klíčenky pro vaše rodinné příslušníky
 • slevy na odvoz objemného zboží
Registrovat se