Kdy miminku začít přidávat tekutinyKdy je správný čas k příkrmům a kojení přidat další tekutiny? Univerzální recept neexistuje, ale máme pár tipů, jak vychytat správný okamžik.

První 4 měsíce

Jsou jasné. První 4 měsíce děťátko vyrůstá čistě na mléčné stravě, ať už na mateřském mléce, které je pro dítě tím nejlepším, nebo na kojeneckém mléce, které je naštěstí na vynikající kvalitativní úrovni, pokud kojení není možné.

5.–6. měsíc

Následující dva měsíce jsou obdobím prvních lžiček mixované mrkvičky, bramboru, dýně a prvních ovocných pyré. Zpravidla jsou příkrmy do půl roku věku dítěte spíš zpestřením jídelníčku miminka a nahradí maximálně jedno jídlo denně. Dítě je navíc možné dokojit i po porci příkrmu.

Pouze v extrémně horkém počasí, kdy nemáte možnost se s dítětem schovat do chladnějších prostor, můžete podat převařenou kojeneckou vodu ve sterilizované kojenecké lahvi s pryžovou savičkou, která tvarem připomíná savičku dudlíku.

Objem? I „dávka“ několika čajových lžiček vody dítě hydratuje. Nečekejte, že vypije více než 15 ml. Někdy také dítě odmítá pryžovou savičku, potom zkuste převařenou kojeneckou vodu nakapat na sterilizovanou dětskou lžičku a podávejte tekutinu lžičkou. Někdy to má větší úspěch.

6.–8. měsíc

Tohle je přesně přechodné období, kdy by se miminko mělo pomalu naučit přijímat další tekutiny kromě mateřského nebo kojeneckého mléka.

Někdy může trvat déle, než dítě akceptuje kromě sladkého mateřského či kojeneckého mléka přijímání jiných tekutin, navíc z jiného zdroje než z matčina ňadra.

Buďte trpěliví a ze začátku se spokojte jen s několika hlty. Dítě nepotřebuje vypít mnoho, stačí i 10 ml.

8.–12. měsíc

Nyní už příkrmy zcela nahradily několik kojení a dítě už je s doplňováním pitného režimu seznámeno. Proto nyní počítejte zhruba 10 ml na kilogram hmotnosti dítěte, od čehož vždy odečítejte vodnatou stravu jako mateřské/kojenecké mléko, ale také polévku nebo vodnaté ovocné pyré.

Dobrým ukazatelem je stolice dítěte. Pokud je tuhá a tvrdá, nebo dokonce konzistence tzv. králičích bobků, můžete denní příjem tekutin mírně navýšit. Pokud je naopak dlouhodobě vodnatá, můžete uvažovat o dočasném snížení celkového objemu přidaných tekutin.

Vždy také záleží na vás, ostatně, jste genetický předobraz dítěte. Pijete hodně a jste zvyklí denně vypít více než 2 litry? Dítě bude nejspíš po vás. Naopak, pokud vám stačí málo, nemusíte to s pitným režimem přehánět.

Sledujte a přizpůsobujte

Vždy se snažte pečlivě pozorovat reakce dítěte a jeho fyziologickou aktivitu. Podle toho a aktuálních potřeb upravujte podobu jídelníčku a pitného režimu. Berte ohled na zdravotní stav, okolní teplotu, fyzickou aktivitu dítěte, ale i potenciální stresové faktory, jakým může být třeba cestování.Další tipy

Pravidelně Vám přinášíme nové rady a tipy.

Podzimní těhotenský outfit

Oblékat bříško není snadné, pokud nechcete za těhotenskou garderobu utratit celou mateřskou. Na čem ušetřit (a jak) a...

Číst celý článek

Kaštany, listy a ořechy: tradiční podzimní tvoření s dětmi

Zvířátka z podzimních plodů jste vyráběli vy sami a možná také vaši rodiče a prarodiče. I pro vás to tak bude...

Číst celý článek

Jak se změní rodičovský příspěvek od roku 2020?

V médiích se dočtete, že vláda schválila navýšení rodičovského příspěvku na celkem 300 000 Kč počínaje rokem 2020....

Číst celý článek

Naše tipy

Pro zobrazení nabídky akčního zboží si vyberte pobočku

Výhody Mimi klubu

Mimi klub je součástí Globus Bonus. Získejte ještě více výhod!

  • až 16 slevových kuponů 4x ročně
  • až 10% slevu na narozeninový nákup
  • až 3 kupony s 10% slevou na vína z e-shopu Vinotéka Globus a dopravu ZDARMA
  • peněžní bonusy za vaše nákupy
  • 3 karty klíčenky pro vaše rodinné příslušníky
  • slevy na odvoz objemného zboží
Registrovat se