Co je porodní plán a jak ho sestavit?Porodní plán nemá zázračnou moc, a jak bude ve skutečnosti váš porod probíhat po fyziologické stránce, nikdy nelze odhadnout předem. Každý porod je jiný a mohou nastat různé situace a různé komplikace.

Můžete ale lékařskému personálu prostřednictvím porodního plánu dát předem vědět, jaké postupy preferujete. Díky tomu může být váš porod příjemnější po psychické stránce, a to hraje zcela zásadní roli.

Jak se sestavuje?

Určitě se můžete obrátit na svého ošetřujícího gynekologa, se kterým porodní plán lze konzultovat. Kostru si můžete sestavit předem samy. Na internetu najdete řadu vzorových porodních plánů, samozřejmě je vždycky dobré psát svůj vlastní porodní plán sama za sebe. Rozdělte si ho na tematické celky, aby byl přehlednější a srozumitelnější pro lékařský personál. Můžete si ho vzít s sebou vytištěný do porodnice v den porodu, ale také jej můžete s lékařským personálem sdílet předem. Pošlete ho e-mailem nebo ho – což je ideální řešení – osobně doneste do porodnice. Mimo jiné se tak alespoň seznámíte s lékařským personálem porodnice.

Tematické okruhy porodního plánu

 1. Vaše očekávání
  Připravte si krátký úvod, který se týká vašeho emočního rozpoložení. Z čeho máte největší obavy? Co vám dělá starosti? Buďte stručná, ale výstižná.
 2. Formality
  Uveďte, zda jste před porodem cvičila s některou pomůckou typu ani-ball, a napište také počet centimetrů, na který jste „natrénovala“.
  V případě, že máte požadavky na typ porodního pokoje, napište je – týká se to především přání rodit do vody.
  Uveďte jména osob, které s vámi budou u porodu, ideálně i s uvedením jejich vztahu k vám (manžel, přítel, sestra, kamarádka atd.).
  Pokud máte důvodné obavy o průběh porodu, můžete uvést, zda si v případě komplikací přejete porod sekcí (císařským řezem), anebo zda preferujete přirozený porod a k sekci chcete přistoupit až ve chvíli, kdy to bude nevyhnutelné.
 3. Medikace
  Rozhodující slovo bude mít vždy lékař jako zodpovědná osoba a zkušený porodník, vy ale můžete vyjádřit přání, zda chcete léky proti bolesti či další podpůrné prostředky (oblíbená epidurální anestezie), či zda se raději bez medikace obejdete.
 4. První fáze porodu
  První doba porodní může trvat i desítky hodin a částečně ji můžete strávit mimo porodnici. Je to čas, kdy se postupně otevírají porodní cesty. Poznáte ji dvěma způsoby: objeví se kontrakce – děložní stahy, nebo odteče (přesněji: začne odtékat) plodová voda. Často první dobu porodní provázejí bolesti zad. Při odtoku plodové vody ihned jeďte do porodnice, pokud máte „jen“ kontrakce v intervalech delších než 10 minut, zůstaňte ještě doma.
  Do porodního plánu uveďte, jakým způsobem a jak často si přejete kontrolu porodní asistentky a lékaře. Například si můžete stanovit, kdo a jak často vám může kontrolovat stupeň otevření porodních cest. Toto vyšetření se totiž provádí pohmatem.
 5. Druhá fáze porodu
  Druhá fáze porodu znamená vypuzování dítěte ven a končí jeho porodem. Je to velmi intenzivní etapa a může trvat od pěti minut až po několik hodin. Někdy porod může proběhnout jen s minimálním zásahem porodníka, jindy je intenzivní péče lékaře nutná. Jak to bude zrovna u vás, to se bohužel nikdy nedá předem odhadnout.

  Co napsat do porodního plánu?


Poslech konkrétní hudby, světlo, nebo tma, sprcha, gymnastický míč, vleže, vsedě nebo při pomalé chůzi, masáž zad od partnera, úplné ticho o samotě (vždy alespoň s jednou osobou, například s vaším porodním doprovodem, ale také s dulou nebo porodní asistentkou), … – to všechno si můžete přát. Vždycky nakonec záleží, jak se budete ve vrcholné fázi porodu cítit, ale můžete si předem promyslet, jak by to mělo vypadat.
Také můžete uvést, zda si na začátku druhé fáze porodu budete přát provést klystýr. Ten skutečně může pomoct, protože vyčištěním tlustého střeva se zkrátka mechanicky vytvoří „víc místa“, a porod se tedy urychlí. Také promyslete, zda si budete přát jíst a pít, nebo preferujete infuzi.
Můžete předem rozhodnout o přestřižení pupeční šňůry, kdo ji má přestřihnout a kdy, zda ihned po porodu, nebo až dopulzuje. Pokud chcete uložit perinatální tkáně (tzv. pupečníkovou krev) pro uchování kmenových buněk, určitě to napište do porodního plánu i s instrukcemi, které obdržíte od banky perinatálních tkání.

 1. Třetí fáze porodu
  Třetí fáze porodu je vypuzení placenty, chcete-li perinatálních tkání. Pro některé ženy je to otázka jednoho zatlačení, jindy se mohou vyskytnout komplikace. Třetí doba porodní je však především první kontakt s dítětem. Jak si tuhle fázi představujete? Má být miminko ihned po porodu prohlédnuto a ošetřeno, nebo ho chcete chvíli ponechat na svém břiše? Chcete rovnou vyzkoušet kojení?

V porodním plánu buďte věcná a stručná, ale nebojte se vyjádřit svá přání, očekávání a pochybnosti. Porodní plán slouží především k vytvoření souladu mezi rodičkou a zdravotnickým personálem.Další tipy

Pravidelně Vám přinášíme nové rady a tipy.

Podzimní těhotenský outfit

Oblékat bříško není snadné, pokud nechcete za těhotenskou garderobu utratit celou mateřskou. Na čem ušetřit (a jak) a...

Číst celý článek

Kaštany, listy a ořechy: tradiční podzimní tvoření s dětmi

Zvířátka z podzimních plodů jste vyráběli vy sami a možná také vaši rodiče a prarodiče. I pro vás to tak bude...

Číst celý článek

Jak se změní rodičovský příspěvek od roku 2020?

V médiích se dočtete, že vláda schválila navýšení rodičovského příspěvku na celkem 300 000 Kč počínaje rokem 2020....

Číst celý článek

Naše tipy

Pro zobrazení nabídky akčního zboží si vyberte pobočku

Výhody Mimi klubu

Mimi klub je součástí Globus Bonus. Získejte ještě více výhod!

 • až 16 slevových kuponů 4x ročně
 • až 10% slevu na narozeninový nákup
 • až 3 kupony s 10% slevou na vína z e-shopu Vinotéka Globus a dopravu ZDARMA
 • peněžní bonusy za vaše nákupy
 • 3 karty klíčenky pro vaše rodinné příslušníky
 • slevy na odvoz objemného zboží
Registrovat se