Připravte dítě na školkuBlíží se září a pro vaše dítě to znamená nástup do školky? Jak mu vstup do kolektivu dětí usnadnit a jak pracovat s oboustrannou separační úzkostí? Zjišťoval pro vás Rádce Mimi klubu.

Prázdninová příprava

 1. Nastavte alespoň 14 dní před nástupem do školky nový denní režim. Vstávejte tak, jako budete vstávat do školky, a denní spánek posuňte na totožnou hodinu, jako bude ve školce.
  Dítě tak první den nebude unavené a rozmrzelé z nedospání.
 2. Pilujte chození na záchod, převlékání a stolování. Vaše dítě už tyto dovednosti nejspíš ovládá, ale když mu to půjde opravdu dobře, ušetří si hned zpočátku smutek a zahanbení z pocitu nedostatečnosti. Učitelky ve školce jsou samozřejmě dětem nápomocné a nebudou se jim smát, ostatní děti (zejména ve věkově smíšených třídách) si však mohou z nemotornosti utahovat.
 3. Vyrazte do školky v předstihu. Většina školek má koncem srpna již omezený provoz (většinou jednu třídu smíšenou pro předem nahlášené děti). Zavolejte do školky a zjistěte, zda by bylo možné i s dítětem na hodinku přijít a pohrát si. Dítě potom bude vědět, co školka „obnáší“, jak to tam vypadá, jak to chodí s paní učitelkou a při troše štěstí si odnese pozitivní představu, že školka je skvělé místo s novými hračkami a novými dětmi. Pokud to bude možné, zůstaňte tam chvíli s dítětem i vy.
 4. Netlačte na pilu ani vy, ani přátelé a širší rodina. Každý totiž bude mít tendenci ptát se dítěte, jak se těší do školky. Ale dítě ještě neví, co ho přesně čeká, a takové množství dotazů jen zvyšuje jeho nervozitu. Domluvte se s lidmi v okolí dítěte, aby školku zbytečně neřešili. Navrhněte, že se mohou přeptat po prvních dvou týdnech.

Den D

 1. Pracujte s nervozitou dítěte. Nepotlačujte ji ani nezlehčujte a mluvte o ní. Ptejte se, z čeho pramení jeho obavy, a snažte se tyto pochybnosti racionálně vyvracet. Akcentujte, že paní učitelky jsou hodné, že se vším pomohou a že ani ostatní děti neumí všechno a také potřebují pomoct.
 2. Vysvětlete, že ostatní děti jsou ve školce také nové. Ani ony zatím nemají kamarády a také si je teprve budou hledat. Rovnou to můžete pojmout jako první lekci empatie. Když se dítě nebude nikomu posmívat, nikdo se nebude posmívat jemu. Každý je v něčem lepší a v něčem zase horší. Každý je jiný. I váš potomek si mezi dětmi brzy najde své spřízněné duše.
 3. Poskytněte dítěti záchytné body dne. Aby vědělo, co se bude dít a kdy vás zase uvidí. Častá mantra je například větička: Až se naobědváš, přijdu.
 4. Odpovídejte na otázky. První den ve školce určitě budou některé děti plakat. Vyplašené dítě se vás na to může zeptat. Nic si nevymýšlejte a buďte upřímní. Děti pláčou, protože se bojí, co se bude dít. Ale vaše dítě ví, co se bude dít, ve školce už bylo a bude to hezké hraní s dalšími dětmi. I když vám dítě nemusí uvěřit na první dobrou, držte se tohoto výkladu.

První týden

Někdy nebývá nejuplakanější první den, ale až ten druhý. Děti v tu chvíli zjišťují, že školka je nová realita jejich života a že nejde o jednorázové zpestření života. Prostě jim to dojde teprve dodatečně. Lavinový efekt mezi dětmi funguje spolehlivě, jak jedno dítě začne plakat, přidají se ostatní.

Řešení: Po dohodě s vedením mateřské školy můžete začít s docházkou do školky až druhý týden v září, jakmile bude první uplakaná vlna za vámi. Davové emoce totiž fungují i naopak a mezi klidnými dětmi bude také vaše dítě klidnější.Další tipy

Pravidelně Vám přinášíme nové rady a tipy.

Alkohol v těhotenství: opravdu ani kapka?

V pivu jsou vitaminy a červené víno podporuje krvetvorbu. O prospěšnosti alkoholu kolují hotové legendy, je skutečně...

Číst celý článek

Kolik nemocí dítěte ročně je normálních?

Zase rýma, zase kašel, zase zvýšená teplota, dítě je každou chvíli nemocné. Co je normální a co už je na posouzení...

Číst celý článek

Kdy začít dávat dětem boty? A jaké?

Měkká obuv, žádná obuv, pevná obuv, nízká, nebo až do půli lýtek? Jak se vyznat v dětských botičkách pro nechodící...

Číst celý článek

Naše tipy

Pro zobrazení nabídky akčního zboží si vyberte pobočku

Výhody Mimi klubu

Mimi klub je součástí Globus Bonus. Získejte ještě více výhod!

 • až 16 slevových kuponů 4x ročně
 • až 10% slevu na narozeninový nákup
 • až 3 kupony s 10% slevou na vína z e-shopu Vinotéka Globus a dopravu ZDARMA
 • peněžní bonusy za vaše nákupy
 • 3 karty klíčenky pro vaše rodinné příslušníky
 • slevy na odvoz objemného zboží
Registrovat se