Kaštany, listy a ořechy: tradiční podzimní tvoření s dětmiZvířátka z podzimních plodů jste vyráběli vy sami a možná také vaši rodiče a prarodiče. I pro vás to tak bude nostalgická vzpomínka na časy dávno minulé.

Pro vaše děti tvoření naopak bude žhavou novinkou a skvělou příležitostí udělat podzimní výtvarnou výstavu, která vám bude dekorovat byt až do příchodu vánoční atmosféry. 

Kaštany a párátka

Zvířátka z kaštanů jsou nesmrtelná. Tedy, většinou se nedožijí Vánoc, ale jejich výroba má staletou tradici. Saténově hebký hnědý povrch kaštánků krásně imituje srst koníků, kraviček, ale klidně i exotičtějších zvířátek. Párátka nebo nalámané špejle zase zařídí končetiny, krk nebo ocásky. U důmyslnějších modelů klidně i uši nebo ploutve.

TIP: Z kaštanů tvořte, když jsou čerstvé, sotva vyloupnuté z pichlavé slupky. Tehdy jsou totiž dostatečně měkké, aby je špejle či párátko bez potíží propíchly. U starších kaštanů si vezměte na pomoc manikúrní nůžky nebo malý ruční vrták.

Párátka mohou být pro své špičaté konce zdánlivě nebezpečnější než nalámané špejle, ale zase se hezky zapíchnou a dítě nemusí operovat s malými nůžkami. Více zranění a škrábanců se spíše urodí, když dítě neúspěšně tlačí tupou špejli na kluzký kaštánek.

Ořechy & žaludy

Snad v každé druhé zahradě nebo parku najdete lísky nebo ořešáky. Jejich plody na podzim padají a děti si mohou samy najít vhodný výtvarný materiál pod stromy.

Podaří-li se vám vyloupnout oříšky rovnou ze slupky, budou dostatečně měkké, abyste s nimi mohli tvořit podobně jako s kaštany. Například žaludy jsou neocenitelné jako hlavy zvířátek, díky svému protáhlému tvaru a dokonale přírodní čepičce.

Listy

Podzimní barevné listí, to je synonymum výtvarné výchovy, jak si ji vy sami pamatuje ze základní školy. Při sběru listí se ale nespoléhejte na děti a vyberte čisté a hezké listy sami. Děti nepoznají napůl shnilý či plesnivý lupen, nechte je, ať si sbírají, co chtějí, a doma vyndejte své nasbírané listy.

Lupínkové kytice

Srolujte papír do úzké trubičky a volně kolem něj obtáčejte listy. Výslednou kytici zavažte ozdobnou stuhou a umístěte do krásné vázy. Pár dní může klidně zdobit váš jídelní stůl.

Lupínková koláž

Na velkou čtvrtku postupně nalepujte a vrstvěte pestře barevné listí. Výslednou koláž seřízněte a vystavte do rámu s paspartou neboli bílým papírovým okrajem o šířce zhruba čtvrtiny šířky obrazu.

Lupínková tiskátka

I takhle výtvarná praktika vám bude povědomá. Hezky tvarované listy z jedné strany natřete barvou a následně je opatrně obtiskněte na bílou čtvrtku. Při správném zvládnutí techniky se na papír krásně přenese i jemné žilkování listí a prokreslení struktury. Navíc krásně potrénujete trpělivost a jemnou motoriku.Další tipy

Pravidelně Vám přinášíme nové rady a tipy.

Alkohol v těhotenství: opravdu ani kapka?

V pivu jsou vitaminy a červené víno podporuje krvetvorbu. O prospěšnosti alkoholu kolují hotové legendy, je skutečně...

Číst celý článek

Kolik nemocí dítěte ročně je normálních?

Zase rýma, zase kašel, zase zvýšená teplota, dítě je každou chvíli nemocné. Co je normální a co už je na posouzení...

Číst celý článek

Kdy začít dávat dětem boty? A jaké?

Měkká obuv, žádná obuv, pevná obuv, nízká, nebo až do půli lýtek? Jak se vyznat v dětských botičkách pro nechodící...

Číst celý článek

Naše tipy

Pro zobrazení nabídky akčního zboží si vyberte pobočku

Výhody Mimi klubu

Mimi klub je součástí Globus Bonus. Získejte ještě více výhod!

  • až 16 slevových kuponů 4x ročně
  • až 10% slevu na narozeninový nákup
  • až 3 kupony s 10% slevou na vína z e-shopu Vinotéka Globus a dopravu ZDARMA
  • peněžní bonusy za vaše nákupy
  • 3 karty klíčenky pro vaše rodinné příslušníky
  • slevy na odvoz objemného zboží
Registrovat se