Lyžování v těhotenstvíChystáte se na hory, ale váháte, zda si s sebou vůbec brát lyže? A je v těhotenství rozdíl mezi klasickým a sjezdovým lyžováním nebo snowboardem? Více informací pro vás zjišťoval Rádce Mimi klubu.

Je lyžování v těhotenství bezpečné?

Lyžování, zejména sjezdové, s sebou během těhotenství přináší jistá rizika. Ačkoliv si to možná člověk ani neuvědomí, jízda po sjezdovce znamená poměrně velké otřesy, a to i když jedete tzv. na manšestru. I proto profesionální lyžaři mívají potíže s kloubním aparátem, typicky s koleny.

Otřesy, které podstupujete při sjezdu, mohou mít neblahý vliv na těhotenství, zejména v jeho počátku a na konci. Daleko větším rizikem je však případný pád. Karamboly na lyžích nezřídka končí v ordinacích traumatologů, chirurgů nebo ortopedů a jakékoliv zranění během těhotenství je rizikové, případná operace je pak kvůli anestezii (umělému spánku) pro těhotenství velmi nebezpečná.

Z pohledu bezpečnosti je na tom jízda na snowboardu stejně. I na snowboardu je vaše tělo vystaveno otřesům a rovněž pády mohou být nebezpečné.

Klasické lyžování, tedy běžky, proto představují v mnoha ohledech bezpečnější variantu. Otřesy nejsou tak masivní
a rizika pádu jsou menší, byť to neznamená, že nulové. I na běžkách se můžete nepěkně vybourat. Při klasickém lyžování bývá ale většinou vyšší vaše tepová frekvence, tělo zapojuje intenzivněji širší skupiny svalů, lidově řečeno více se nadřete. A právě takový dynamický pohyb je z pohledu bezpečnosti otázkou.

Máte natrénováno?

Jste-li sportovkyně tělem i duší, před těhotenstvím jste měla vynikající fyzickou kondici a vaše tělo je na pohyb zvyklé, pak si můžete krátkou a mírnou trasu na běžkách klidně dopřát. Pohyb na čerstvém vzduchu lze v těhotenství rozhodně doporučit a svým způsobem je klasické lyžování v přírodě při vysoké vrstvě sněhu méně náročné než chůze. Brzděte ale svůj sportovní apetit a opravdu vyrazte v pohodovém tempu.

Jestliže jste ale pouze sváteční sportovkyně, i malá trasa na běžkách pro vás může být pořádná fuška. Při nadměrné fyzické zátěži se váš organismus velmi intenzivně prokrví a může dojít až k překrvení. Přílišné množství krve v těhotenství může mít neblahé následky na růst a vývoj plodu, v krajních případech může mít i fatální následky. Proto vždy zvažujte svou fyzickou kondici a volte pouze nenáročné pohybové aktivity.

A co mráz?

Říká se, že neexistuje špatné počasí, pouze špatné oblečení. V dnešní době funkčního prádla a technologicky vyspělých zimních sportovních oděvů je to jistě pravda, myslete ale na to, že oděv by měl odpovídat vašim aktuálním tělesným proporcím a měla byste dostatečně zajistit zateplení všech partií, zejména bříška a klína.

Chcete to risknout?

Stále rozmýšlíte, zda se na lyže vydat? Nebo jste zkrátka milovnice sjezdovek a nechcete jen obcházet spodní stanici lanovky? Nejste v tom sama, celá řada žen lyžuje i v těhotenství, ačkoliv znají možná rizika.

Volte tedy mírné svahy, modré sjezdovky a dělejte dlouhé přestávky. Při výběru sjezdovky se ale raději vyhněte dětským tréninkovým sjezdovkám, ačkoliv jejich parametry plně odpovídají vašim požadavkům. Malé děti se lyžovat teprve učí, dělají spoustu chyb, karambolů a představují tak dost rizikové spolujezdce.

Pro všechny případy si vždy do mobilu uložte telefonní číslo na horskou službu. Kdyby se cokoliv stalo, ať se k vám pomoc dostane co nejdříve. Rovněž nikdy nejezděte sama.Další tipy

Pravidelně Vám přinášíme nové rady a tipy.

Doplňte v zimě vitaminy

Těhotenství je pro organismus ženy velmi náročné období, vývoj a růst miminka vyžaduje spoustu živin. Nezanedbávejte...

Číst celý článek

Kdy poprvé zkusit lyže?

Jak poznat, že je správný čas vaše dítko poprvé postavit na lyže? Kam vyrazit, jak využívat služby instruktora a jak...

Číst celý článek

Vyvezte miminko na saních

Vyrážíte na hory a rádi byste si užili nějaké zimní radovánky i s dítětem, které ještě neumí chodit? Zkuste vyjížďku...

Číst celý článek

Naše tipy

Pro zobrazení nabídky akčního zboží si vyberte pobočku

Výhody Mimi klubu

Mimi klub je součástí Globus Bonus. Získejte ještě více výhod!

  • až 16 slevových kuponů 4x ročně
  • až 10% slevu na narozeninový nákup
  • peněžní bonusy za vaše nákupy
  • 3 karty klíčenky pro vaše rodinné příslušníky
  • slevy na odvoz objemného zboží
Registrovat se